11Zadar0/0
12Mornar0/0

16.01.2018 /

Himki bolji od Zvezde

Košarkaši Crvene zvezde mts nisu uspeli da savladaju Himki u dvorani ’’Aleksandar Nikolić’’. Ruski sastav pun preiskusnih internacionalaca bio je za nijansu bolji i pobedio rezultatom - 70:79 (21:14, 16:17, 17:21, 16:27).
U veoma borbenoj utakmici sa puno preokreta košarkaši Crvene zvezde mts poraženi su od Himkija. Na strani gostiju bilo je veliko iskustvo i individualni kvalitet pojedinaca koji ulaze u red najplaćenijih igrača Evrope. Uprkos tome Zvezda se borila, čak i većim delom meča diktirala ritam, ali činilo se na kraju ostala bez snage. Paklen ritam utakmica u prethodnih nedelju dana, putovanja u Podgoricu, Istanbul i iscrpljujući meč sa Cedevitom na domaćem terenu ostavili su traga u redovima izabranika Dušana Alimpijevića.

Na kraju, gosti su slavili u dvorani ’’Aleksandar Nikolić’’ rezultatom 70:79. Uzroci poraza mogu se pronaći u nešto slabijem izvođenju slobodnih bacanja i dekoncentraciji u poslednjoj četvrtini. Svakako i to ide na račun ogromne potrošnje u prethodnoj nedelji.

Početak utakmice u potpunosti je pripao Nemanji Dangubiću. Popularni Danga je bio u fenomenalnom ritmu i vezao četiri trojke u veoma ranoj fazi utakmice. Uz veoma dobru odbranu crveno-belih bio je najzaslužniji za vođstvo 14:5 posle četiri minuta igre.

U nastavku je Zvezda diktirala ritam, ali promašeni ziceri i slobodna bacanja koštali su crveno-bele da u ranoj fazi steknu i veću prednost od 21:14 koliko je bilo na kraju prve deonice.
Zvezda je početkom druge deonice izgubila ritam u napadu i Himki je odgovorio serijom 7:0 za potpuni egal. Raspoloženi Dangubić je prekinuo seriju gostiju. Odbrana je ponovo bila na visokom nivou, a napad je u svoje ruke preuzeo Ročesti i trojkom vratio Zvezdi plus šest (27:21). Rafalna paljba Tejlora Ročestija i Nemanje Dangubića nije stajala. Trojka za trojkom, Ročesti pa Dangubić, a odbrana crveno-belih je čuvala stečeno. Na dva minuta pre kraja drugog perioda Zvezda je stekla prvo dvocifreno vođstvo – 37:26.

Do poluvremena Himki je napravio seriju 5-0 i smanjio vođstvo na 37:31.

Početak trećeg perioda takođe je pripao Rusima koji su bili u boljem ritmu. Serija 8:0 donela je Himkiju prvo vođstvo nakon uvodnih 2:0. Nešto lošiju igru u napadu prekinuli su Feldin i Ročesti, a Zvezdu je u rezultatskom egalu držala odlična odbrana dok se neko ne priključi Ročestiju sa poenterskim učinkom. Odgovornost je sve više u ruke uzimao Feldin i on je bio taj igrač kojeg je Ročesti čekao. Uz dobru odbranu stigla je i serija 9:0 koja je vratila kontrolu utakmice u ruke  crveno-belih – 48:43.

Međutim, Himkijev indivudalni kvalitet je prevelik i daleko od toga da je bilo šta bilo rešeno. Igralo se u serijama. Crveno-bele je predvodio Ročesti, a Himki u tim trenucima Anderson. Važni poeni Feldina konačno su probili lošu seriju Zvezde i primakli je ponovo na poen zaostatka – 60:61. Ipak, Monja je odgovorio na isti način i crveno-beli nikako nisu mogli da uhvate zalet.

Nedovoljno raspoloženih igrača u napadu pored Tejlora Ročestija i neverovatni pogotci Himkija iz velike udaljenosti, približavali su goste pobedi. Tri minuta pre kraja Himki je stekao najveće vođstvo na meču – 62:71.

Smirene ruke Alekseja Šveda, Džejmsa Andersona i ostalih prekaljenih internacionalaca u redovima Himkija nisu dozvolili preokret ravan čudu. Himki je zadržao prednost i na kraju zasluženo slavio.

Dušan Alimpijević:

’’ Vrlo jasno sve, u prvom poluvremenu smo primili 31 poen, a u drugom 48. Izgubili smo energiju da se borimo sa timom kao što je Himki. Nismo imali kontrolu nad Švedom u drugom poluvremenu.

Definitivno se vidi ozbiljan energetski pad, osim Ročestija i donekle Dangubića u prvom poluvrmenu. Mi ne možemo ovakve utakmice da dobijemo kad se istrošimo u odbrani ako nemamo olakšanje u napad. Na 50 odsto smo bili sa bacanja, imali smo slab šut za tri poena, nije se to skoro desilo. Za nas sa idejama koje smo imali na početku sezone, ovakav ritam gde smo mi bez treninga praktično je vrlo težak. Sutra smo u 12.30 na aerodromu, posle odmah ide MZT. Kao što sam mnogo puta rekao težak je januar, a neki dani iz decembra se prepoznaju u januaru.

Pero Antić ima sitnu povredu, a nije jedini. On je odigrao na dogovor da pokušamo da pobedimo, ali ta povreda zahteva i terapiju i pauzu. Saniraćemo posle ove utakmice. Ima još nekoliko igrača koji su u povredama, to vidite i sami po igranju. Neke stvari koje se dešavaju na utakmici su potpuno atipične za ovu ekipu. Pero neće putovati u Izrael’’