13Krka7/14
14Zadar6/15

26.01.2017 /

I PAO je pao

Košarkaši Crvene zvezde mts produžili su trijumfalnu seriju u Evroligi na čak sedam pobeda što nije uspelo nijednoj ekipi u ovoj sezoni najjačeg takmičenja. Crveno-beli su u prepunoj dvorani ''Aleksandar Nikolić'' savladali Panatinaikos rezultatom 72:66 (20:14, 19:19, 18:23, 15:10).
Košarkaši Panatinaikosa slušali su priče o najboljoj odbrani u Evropi, a sada su se i susreli sa njom. Uprkos tome što su tokom gotovo 35 minuta utakmice imali izuzetno šutersko veče, udarili su u Zvezdin odbrambeni zid. On je bio postavljen na početku meča pošto Grci nisu mogli da dođu do koša pet minuta i crveno-beli su vodili 16:0.

Ipak, odbrana je pogotovo došla do izražaja na kraju meča. U poslednjih pet minuta meča ušlo se pri rezultatu 64:63, a Panatinaikos je prvi koš i to sa linije penala postigao nakon četiri minuta. Prvi koš iz igre je stigao 30 sekundi kasnije, ali je bilo već kasno. Simonović, Kuzmić i Dženkins su već prelomili meč.

Zvezda je slavila rezultatom 72:66 i oduševili brilijantne navijače koji su ponovo napunili dvoranu do poslednjeg mesta. Oni su bili izuzetno važan faktor na utakmici davajući bezuslovnu podršku, pogotovo u trenucima kada se činilo da je sreća crveno-belima okrenula leđa, a umor prevagnuo na svoju stranu. Podsetimo, izabranici Dejana Radonjića su utorak kasno uveče pobedili Baskoniju na gostovanju, a manje od 48 sati kasnije savladali šestostrukog prvaka Evrope Panatinaikos. Želja je bila veća od umora i ona je opet bila neverovatna.

Donela je Zvezdi sedmi trijumf u Evroligi ove sezone što nijednoj drugoj ekipi, a u konkurenciji su 16 najboljih u Evropi, nije uspelo.

Početak je bio kao iz snova. Euforija na tribinama je rasla iz minuta u minut jer je pored imena Panatinaikos na semaforu stajala nula. I to punih šest minuta i 18 sekundi. To je prekinuo Majk Džejms šutem za tri, ali je Zvezda vodila velikih 16:3 zahvaljujući sjajnom početku u napadu Mitrovića, Kuzmića i Jovića.

Ipak, kvalitet gostiju morao je da dođe do izražaja. Ćavi Paskval je vršio česte izmene i bilo je očekivano da gosti krenu da pogađaju uprkos vrhunskoj odbrani crveno-belih. Rivers je pogodio trojku, a Gabrijel je zakucao u kontri. Prednost od 16:0 je prepolovljena na 16:8. Stigao je podsetnik za prilično slavljenički orijentisanu publiku da je rival šestostruki prvak Evrope.

Dejan Radonjić je tražio tajmaut, ponovo u pravo vreme da bi prekinuo seriju rivala. To je na terenu učinio Dženkins sa linije penala. Međutim, Gabrijel je pogodio dve uzastopne trojke iz ugla. Sjajni rival je sa četiri brze trojke prišao na četiri poena zaostataka (18:14).

Sa druge strane crveno-bele šut nije služio na početku. Simonović nije bio u prepoznatljivom ritmu, a promašivali su i Jović i Bjelica. Međutim, Zvezda se vratila stvarima koje su joj i donele bajkovitih 16:0 – odličnoj odbrani i strpljivom napadu. Branko Lazić je bio zadužen za prvo, a Bjelica za drugo. Lazić je iznudio faul u napadu Đentilea, Bjelica je potom zakucao, a uz istek vremena Singlton nije mogao preko Lazića. Zvezda je imala na kraju prvog perioda plus šest (20:14).

Singlton je pogodio za tri poena na početku drugog perioda i to je bila najava šuterskog okršaja. Zvezdu možda nije toliko hteo šut u prvoj deonici, ali se u nastavku to znatno promenilo. Pogađali su Bjelica, Volters i Lazić, nakon čije trojke je Zvezda vratila dvocifrenu prednost (31:21). Ipak, brz ritam nije toliko išao u prilog crveno-belima. Panatinaikos nije želeo da uđe u pozicionu igru, a crveno-beli su se trudili da okončaju jurnjavu.

Nove dve trojke, ovog puta Atinjana smanjile su vođstvo Zvezde serijom 10:2 na samo pola koša zaostatka (33:31).

PAO je živeo od trojki. Pogodio ih je čak sedam iz 15 pokušaja, čak i iz veoma teških situacija. Zvezda je bila spremna da odgovori po svaku cenu. Odbrana je bila ključ i to je rezultovalo time da su gosti za četiri minuta postigli dva poena. Zvezda je uz zvuk sirene, pogotkom Jovića postavila na poluvremenu rezultat 39:33.

Na početku treće deonice Panatinaikos je i dalje bio u izuzetnom šuterskom ritmu, a Zvezdi su baš te trojke toliko nedostajale. Na krilima Riversa i Gabrijela Grci su serijom 9:3 poravlanali rezultat (44:44). Prekinuo je Simonović polaganjem iz utrčavanja. Ipak, Gebrijel nije dozvolio rezultatsko odvajanje, trojke iz ugla je pogađao kao nikada u karijeri, nakon 25 minuta igre je imao 23 poena od čega pet od pet za tri. Zvezda je morala da pobedi i Panatinaikos i fortunu koja joj nije ove večeri bila saveznik.

U nastavku je viđena velika borba za svaku loptu. Panatinaikos koji nije išao na liniju penala u prvom poluvremenu, u drugom je upravo sa tog mesta došao do vođstva. Nakon devet minuta igre u drugom poluvremenu Grci su po prvi put poveli (55:56).  Međutim, da Zvezda vodi i pre početka poslednjeg perioda pobrinuo se Nejt Volters flouterom (57:56).

Poslednjih deset minuta igre započeli su trojkom Kejsija Riversa, a odgovorio je Gudurić polaganjem. Sve je slutilo na borbu do poslednjeg zvuka sirene. Zvezdi je za novi podvig trebalo da pronađe šut za tri poena i odbranu sa početka meča.

Odbrana je bila tu, a Simonović je nakon 34 minuta utakmice pogodio svoju prvu trojku za 64:61. Podrška sa tribina je bila sve jača i jača, crveno-belima je bilo neophodno da savlada sve napore koji su se događali u nizu. U naredna tri i po minuta viđena je beskompromisna borba i samo dva poena (64:63).

Odgovornost je preuzeo Simonović koji je iznudio dva slobodna bacanja i oba pogodio. Potom je ponovo krenuo na prodor, promašio, ali je Kuzmić bio i kao i uvek na pravom mestu. Zvezda je na minut i po pre kraja vodila rezultatom 68:63.

Panatinaikos četiri minuta nije uspeo da postigne koš, a iz igre je to trajalo i duže jer Džejms nakon četiri i po minuta prekinuo seriju. Nedovoljno, Dženkins je polaganjem stavio tačku na svako pitanje pobednika – 72:66.

Crvena zvezda mts – Panatinaikos 72:66 (20:14, 19:19, 18:23, 15:10)

Crvena zvezda mts: Volter 5, Tompson 6, Mitrović 11, Lazić 5, Dobrić, Simonović 13, Dženkins 6, Gudurić 4, Jović 7 (5as), Kuzmić 10 (14sk), Bjelica 5.

Panatinaikos: Singlton 5 (5sk), Nikols, Rivers 12 (6sk), Džejms 19, Focis, Papas 2, Feldin, Karalampopulos, Gabriel 23 (5/7 za tri), Đentile, Burusis 3, Kalates 2.