11Zadar0/0
12Mornar0/0

26.01.2018 /

Ni Olimpijakos više nije nepobediv

Košarkaši Crvene zvezde mts dopunili su kolekciju velikih evroligaških skalpova. Dugo se čekalo na trijumf nad Olimpijakosom i to se dogodilo – 89:78 (24:20, 19:14, 14:29, 32:15).
Hrabra Crvena zvezda!

U godinama za nama crveno-beli košarkaši pravili su čudesne rezultate i ostvarivali velike pobede. Nedostajala je jedna, ali je i ona stigla! Košarkaši Crvene zvezde mts savladali su redovnog učesnika Fajnal fora Evrolige, snažni i čuveni Olimpijakos predvođen Vasilisom Spanulisom, Jorgosom Printezisom i ostalim preiskusnim internacionalcima.

Iako za Zvezdu nisu igrali Džejms Feldin i Pero Antić, izabranici Dušana Alimpijevića su imali jasan plan. Fantastično pripremljenu utakmicu nije omelo ni isključenje trenera Alimpijevića početkom drugog poluvremena. Plan je bio do tančina sproveden u delu, a velika pobeda upisana u istorijske knjige. Na kraju – 89:78 za beogradske crveno-bele!

Zvezda je hrabro ušla u meč protiv favorizovanog rivala. Ročesti je na početku pogađao, a dve trojke Dangubića od čega druga uz faul donele su preokret. Prednost je bila do tada maksimalnih plus pet kada je Matias Lesor pogodio iz rolinga – 15:10.

Olimpijakos se vratio u egal pogotcima za tri poena, ali je odgovor bio u rukama Ognjena Dobrića. Prednost je zadržana i do kraja prvog dela pa su crveno-beli na prvi odmor otišli sa četiri poena prednosti – 24:20.

Mnogo energije je ulagala Zvezda i igrala je sjajno. Raspoloženi Enis je pogodio svoju prvu trojku na utakmici za prednost od deset poena (31:21). I tu nisu stajali crveno-beli. Fenomenalna odbrana, siguran skok i pametna rešenja u napadu čuvala su vođstvo Crvene zvezde koja je na poluvreme otišla sa devet poena prednosti (43:34).

Na početku drugog poluvremena sudije su donele odluku da isključe trenera crveno-belih Dušana Alimpijevića. To je potpuno poremetilo Zvezdu pa je snažni Olimpijakos serijom prišao na samo pola koša zaostatka. Lukavi Ročesti je iznudio tri slobodna bacanja, a potom je Dilan Enis pogodio za tri i vratio prednost (53:46).

Zvezda je ispred sebe imala izuzetno težak zadatak. Olimpijakos je igrao sve bolje. Grci su počeli da pogađaju iz gotovo svih pozicija i došli do potpunog preokreta – 57:63, koliko je bilo na kraju trećeg perioda.

Odsustvo trenera u važnom delu utakmice i skraćena rotacija usled neigranja Pere Antića i Džejmsa Feldina, uz kvalitet protivnika predstavljalo je prepreku za čudesnu pobedu. Međutim, Zvezda se nije predavala. Ogromna borba nije izostala, a nijedna lopta nije bila izgubljena.
Serija Olimpijakosa je zaustavljena. Matias Lesor je odigrao dve izvanredne defanzivne role, a egzekucija na drugoj strani nije izostala. Pogodio je u kontri Stefan Janković pa i sam Lesor i Zvezda je šest minuta pre kraja ponovo povela – 69:68!

Spanulis je uzvratio, ali Enis i Omić su i na to imali odgovor pa je Zvezda tri i po minuta pre kraja povela pet razlike – 76:71.

Hrabra je bila Crvena zvezda. Na svaki pokušaj snažnog Olimpijakosa, odgovor je bio spreman. Pogađao je Bjelica, pogađao je Enis, a čvrsta odbrana je bila spremna na sve da dođe do svog cilja. I došla je! Kada je 44 sekundi do kraja Dilan Enis pogodio za tri, razlika je iznosila nedostižnih plus 10.

Crvena zvezda mts - Olimpijakos 89:78 (24:20, 19:14, 14:29, 32:15).

Crvena zvezda mts: Kešelj, Dangubić 11, Davidovac 9 (4as), Lazić 2, Dobrić 5, Janković 6, Ročesti 11 (6as), Omić 6 (6sk), Lesor 9 (5sk), Enis 21 (8sk, 5as), Jovanović, Bjelica 9.

Milenko Topić:

''Bila je ovo čudesna utakmica, čudesna pobeda za nas. Igrali smo bez Antića i Feldina i konačno smo prekinuli seriju poraza protiv Olimpijakosa, to nam je bio veliki motiv.

Zaista neverovatna utakmica ti igrači su nosioci naše igre. Prvih startnih pet, to nas je motivisalo bili smo zaista motivisani da prekinemo dominaciju Olimpijakosa. Ni oni nisu u dobrom momentu. Bili smo rešeni da iskoristimo energiju sa tribina, da damo sve od sebe, da se svaki igrač pojedinačno uklopi u sistem. Čestitam igračima na fer i korektnoj igri. Davidovac je zadobio malu povredu, biće spreman za sledeću utakmicu.

Enis je večeras bio odličan i prvi put nam je doprineo na takav način, u odbrani i u egzekuciji u napadu. Svakim danom se vidi da se uklapa sve više.

Rekao sam im polako, smirite se, mi ovo ne možemo izgubiti, mi ovo nećemo izgubiti. Verovali smo. Nažalost, Dule nije ostao sa nama na ovoj utakmici. Mislim da je prestrogo dobio dve tehničke greške. Mislim da bi bilo lakše da je ostao sa nama''