13Krka7/14
14Zadar6/15

12.01.2017 /

Novo Zvezdino čudo, savladan je i Fener

Košarkaši Crvene zvezde mts savladali su nakon velike borbe Fenerbahče u 17. kolu Evrolige. Zvezda je u neverovatnom ambijentu dvorane ''Aleksandar Nikolić'' bila bolja nakon dramatične završnice i na kraju slavila rezulatom 75:73 (23:23, 21:19, 17:17, 14:14).
Crveno-beli su ponovo uspeli. Još jedan veliki favorit za plasman na Fajnal for, ekipa Fenerbahčea napušta poražena dvoranu ''Aleksandar Nikolić''. U predivnom ambijentu Zvezda je dala sve od sebe, odolela izuzetnoj ekipi kakva je sigurno Fenerbahče i imala odgovor za svaku protivnikovu seriju.

Pored već standardno fantastične odbrane, pogotovo je plenila izuzetno pametna i strpljiva igra crveno-belih. Trener Dejan Radonjić energično je vodio ekipu koja je, činilo se, upijala svaki savet i nakon drame napravila podvig. Na kraju Zvezda je ponovo bila bolja, nakon Real Madrida, CSKA i Žalgirisa, savladan je Fenerbahče i to rezultatom 75:73.

Sam pogled na rezultat dovoljno govori. Tri od četiri deonice u ovom meču okončane su nerešenim rezultatom, a meč je odlučen u poslednjem minutu. Zvezdina odbrana je ponovo radila svoj posao, a odlučili su Čarls Dženkins i Ognjen Kuzmić. Prvo je Dženkins pogodio iz nimalo lake pozicije za 75:73, ali je ostalo gotovo 13 sekundi do kraja utakmice.

Lopta je došla u ruke Ekpe Judou koji je bio izuzetno dobar u ovom meču, ali je najbolji akter utakmice stavio tačku. Ognjen Kuzmić je zaustavio odlazak Judoa na drugi obruč i atraktivnom rampom doneo Zvezdi pobedu. Na taj način centar crveno-belih je krunisao novu odličnu partiju u kojoj je ubeležio 21 poen uz osam skokova.

Početak utakmice potpuno je protekao u dominaciji Ognjena Kuzmića. Prvih osam od deset poena crveno-belih bili su delo visokog centra pa je Zvezda stekla prednost 10:6. Ipak, Datome je držao u igri Fenerbahče, u ranoj fazi meča je pogodio dve trojke, ali su izabranici Dejana Radonjića spremno držali odgovor. Dangubić je uzvratio na drugu trojku Datomea istom merom i to iz dosta teže pozicije (13:9).

Fenerbahče je bio izrazito šuterski raspoložen. Datome dve trojke, Dikson jedna i Bogdanović jedna, to je bio učinak igrača Fenerbahčea za manje od sedam minuta igre. Posle trojke reprezentativca Srbije Fenerbahče je preuzeo vođstvo (15:17).

Zvezda je pametnom igrom onemogućila goste da naprave osetniju prednost. Dženkins je sa dve ukradene lopte došao brzo nadomak svog proseka, a u napadu su sa linije penala to materijalizovali upravo Dženkins, ali i Simonović. Na kraju prvog perioda rezultat je bio nerešen – 23:23.

U drugoj deonici crveno-beli su dodatno stegli odbranu, ali je na drugoj strani Fener držao visok procenat šuta. Zvezda je pametno pronalazila poene sa linije penala, dok je na drugoj strani pored raspoloženih šutera u dobar ritam ušao i Ekpe Judo. Igralo se koš za koš, uz veliku borbu na obe strane.

Fener je zahvaljujući dobrom šutu, ali i nešto ''praznijim'' napadačkim minutima crveno-belih otišao na plus četiri (33:37), ali je Zvezda korak po korak uzvraćala. Kuzmić je i dalje vodio uspešnu bitku u reketu, a nakon trojke Simonovića na fantastičan pas Tompsona crveno-beli su izjednačili (42:42). Potom je Dion Tompson i pogodio iz reketa pa je Zvezda sa vođstvom otišla na veliki odmor (44:42).

Drugo poluvreme otvorio je sjajni Dženkins i to trojkom posle nove asistencije Tompsona. Odgovorio je Judo za dva poena, ali je fantastični Amerikanac ponovo pogodio za tri, potom je Dangubić pogodio skok šut, a Simonović iz kontre. Semafor je nakon tri minuta u trećem periodu pokazivao 54:44, a dvorana je praktično eksplodirala.

Međutim, Datome i Bogdanović su uzvratili sa dve nove trojke. Odgovorio je Jović sa iste razdaljine. Velika borba je viđena, a podrška je konstantno stizala sa tribina. Branko Lazić je ponovo komandovao odbranom i uneo dodatnu energiju u Zvezdine redove besprekornom borbom.

Fenerbahče je zaigrao veoma snažnu odbranu, a Zvezda je tražila način da dođe do lakih poena. Put do njih je bio veoma težak, a odbrana crveno-belih je čuvala vođstvo koliko god je mogla. Tako je bilo do završnice trećeg perioda kada je Judo okočao seriju 15:5 i izjednačio rezultat (59:59). Kuzmić je iz odbojke odbio nalet i crveno-beli su ipak imali prednost pred ulazak u poslednji period (61:59).

Početak četvrte deonice obeležile su snažne odbrane na obe strane i trežak put do svakog koša za obe ekipe. Ipak, Fener je napravio seriju 8:2 i stekao vođstvo (63:67). Ponovo je težak zadatak bio pred Zvezdom, ali i dvoljno vremena jer je više od sedam minuta do kraja stajalo na semaforu.
Odgovor je ponovo bio u snažnoj odbrani, ali i sjajnom Kuzmiću i Simonoviću. Crveno-beli su serijom 6:0 ponovo vratili vođstvo (69:67). Bilo je nešto više od četiri minuta pre kraja.

Na ovoj utakmici se i dalje igralo u serijama. Fener je uzvratio serijom 6:0 preko Ekpe Judoa, ali je Kuzmić zakucao uz faul na minut i 20 pre kraja. Semafor je pokazivao 72:73. Jović je ubrzo izjednačio rezultat, a odbrana izabranika Dejana Radonjića je odrađivala posao.

Lopta je išla u ruke Dženkinsa kada se lomilo, a on i Ognjen Kuzmić su izrasli u prave junake. Crveno-beli su još jednom uspeli, napravili su čudo i doneli navijačima ogromnu radost.

Crvena zvezda mts – Fenerbahče 75:73 (23:23, 21:19, 17:17, 14:14)

Crvena zvezda mts: Volters 6, Tompson 2, Dangubić 5, Mitrović 2, Lazić 3, Dobrić, Simonović 12 (5sk), Dženkins 14, Gudurić, Jović 8 (7as), Kuzmić 21 (8sk), Bjelica 2.

Fenerbahče: Judo 16, Mahmutoglu, Antić, Bogdanović 12 (6sk, 6as), Slukas 7, Naneli, Ugurlu, Veseli 7, Kalinić 7, Dikson 7, Duverioglu, Datome 16.