13MZT Skopje Aerodrom8/18
14Krka8/18

02.12.2016 /

Žalgiris bolji od Zvezde

Košarkaši Crvene zvezde mts nisu uspeli da savladaju Žalgiris u dvorani ''Aleksandar Nikolić''. Litvanci su slavili rezultatom 79:88 (16:24, 28:18, 22:24, 13:22).

U fantastičnom ambijentu dvorane ''Aleksandar Nikolić'' košarkaši Crvene zvezde mts nisu uspeli da savladaju Žalgiris. Litvanci su nakon velike borbe bili bolji, a meč je rešen u poslednjih pet minuta utakmice. Zvezda se borila, ali nisu uspeli da rezultatsku klackalicu koja je trajala tokom čitavog drugog poluvremena, prelome u svoju korist.

U tim trenucima Zvezdi je veoma nedostajao Marko Simonović koji je meč završio polovinom treće deonice nakon faula i tehničke greške. Polovinom poslednjeg perioda i Nemanja Dangubić je dobio petu ličnu pa je u završnici rotacija, koja je već skraćena zbog povreda Luke Mitrovića i Nikole Rebića, dodatno bila skraćena. Mitrović je kapitenski i pokušao, odigrao nepunih pet minuta, ali definitivno nije mogao.

Odsustvo kapitena osetilo se i u skoku jer su Litvanci imali 15 uhvaćenih lopti više. Ne treba zaboraviti i fantastičan šut za tri poena Žalgirisa koji je ubacio devet trojki iz 17 pokušaja.

I pored svega, izabranicima Dejana Radonjića niko ne može da zameri na borbenosti, a to su pokazali i navijači Crvene zvezde koji su dugo nakon poslednjeg zvuka sirene nastavili pesmu i zadržali igrače na parketu.

Od prvog minuta utakmice igralo se veoma čvrsto na obe strane sa odbranama na ivici faula. Crveno-beli su tražili ritam u napadu, a u odbrani im je velie probleme zadavao Arturas Milaknis. Sjajni litvanski šuter pogodio je četiri trojke iz četiri pokušaja i u prvoj četvrtini definitivno pravio razliku jer je posle sedam i po minuta igre Žalgiris imao dvocifreno vođstvo (9:20).

Dejan Radonjić je tragao za dobitnom kombinacijom, a činilo se da je na pravom putu ulaskom Marka Simonovića i Nejta Voltersa u igru. Njima je malo trebalo da se potpuno razigraju. Simonović je pogodio iz izuzetno teške pozicije uz zvuk sirene za istek napada, a tik pred istek četvrtine Volters je pogodio prepoznatljiv flouter. Podrška sa tribina je u tim trenucima bila sve jača i jača.

Amerikanac i reprezentativac Srbije su nastavili uspešnu saradnju i na početku drugog perioda. Simonović je polaganjem na asistenciju Voltersa produžio seriju 7:0 koja je smanjila razliku gostiju na šest poena (18:24).

Seriju je na kratko prekinuo Antanas Kavaliauskas, ali su Volters i Simonović nastavili da blistaju. Simonović je na iskustvo izvukao tri slobodna bacanja, dva pogodio, a Volters je košem uz faul spustio razliku na minus tri (23:26). Ipak, Kavaliauskas je nastavio da stvara probleme Zvezdi u reketu i prekinuo seriju. Nedostajalo je u tim trenucima da se neko još pridruži Simonoviću i Voltersu, a na drugoj strani Žalgiris je pogađao iz raznih situacija. Novom serijom 9:4 Litvanci su ponovo stekli osetnije vođstvo (27:35).

Potraga za trećim raspoloženim igračem u redovima crveno-belih je uspešno okončana jer se potpuno razigrao Milko Bjelica. Pogodak uz faul, šut iz ugla i sjajan prodor Milka Bjelice, a između toga i koš uz faul Čarlsa Dženkinsa doneli su Zvezdi novo vođstvo, prvo nakon uvodnih 2:0 (37:35). Tu prednost Zvezda je zadržala i do poluvremena (44:42).

U trećoj deonici razbudio se i Nemanja Dangubić. Ubacio je osam poena u uvodnih pet minuta i bio glavna uzdanica za očuvanje prednosti. Ipak, borbeni Žalgiris se držao u igri pre svega jer ih šut nije izneverio kada god bi Zvezda sticala veće vođstvo. Nakon trojke razigranog Danbuića crveno-beli su došli na pet poena prednosti (61:56), ali Žalgiris se vraćao u igru preko slobodnih bacanje jer su izabranici trenera Radonjića uveliko ispunili bonus. Seriju 7:0 gostiju produžio je Motum i Litvanci su preokrenuli rezultat ponovo u svoju korist (61:63). Odgovor je ponovo bio u rukama Voltersa koji je sa pet uzastopnih poena uzvratio i Zvezda, a u poslednji period ušlo se pri nerešenom rezultatu jer je Lekavičius pogodio nešto pre zvuka sirene (66:66).

Litvanski reprezentativac otvorio je i četvrti period novom trojkom, ali je Volters bio u ritmu na ovoj utakmici. Posle Gudurićevog pogođenog slobodnog bacanja, Amerikanac je postigao novu trojku i vratio prednost (70:69). Međutim, Zvezda je ponovo izgubila ritam u napadu. Mimo sa slobodnih bacanja, crveno-beli su teško pronalazili put do koša, a Kavaliauskas je nastavio da igra odlično. Predvodio je mini-seriju Žalgirisa od 8:1 koja je s obzirom na period meča i dotadašnju rezultatsku klackalicu izgledala značajno (74:82). Ostalo je nešto više od tri i po minuta do kraja meča.

Crveno-beli su pokušali zonskim presingom da poremete organizaciju igre Litvanaca, ali je i dalje napad predstavljao problem. Osim Voltersa i Bjelice čekao se još jedan raspoložen igrač. Činilo se da je to Dangubić, koji je trojkom iz ugla smanjio prednost gostiju na minus pet (79:84), ali je ubrzo dobio i petu ličnu pa posle Simonovića crveno-beli su ostali i bez Dangubića zbog pete lične.

Sudije su takođe pooštrile sudijski kriterijum. Zvezda je teško dolazila do svojih poena, a na drugoj strani Litvanci su sa linije penala ponoo sticali razliku. Na minut i po pre kraja utakmice Litvanci su imali nedostižnih devet poena prednosti i crveno-beli nisu mogli da se vrate u meč.

Crvena zvezda mts – Žalgiris Kaunas 79:88 (16:24, 28:18, 22:24, 13:22)

Crvena zvezda mts: Volters 15 (5as, 4sk), Dangubić 16, Mitrović, Lazić, Simanić, Dobrić, Simonović 16, Dženkins 6, Gudurić 1, Jović 4, Kuzmić 3 (5sk), Bjelica 19 (5sk).

Žalgiris: Pangos 5, Lekavičius 6, Valinskas, Vesterman 7 (8as, 5sk), Seibutis 2, Motum 9, Jankunas 2, Javtokas, Milaknis 19, Lima 4 (5sk), Kavaliauskas 20 (4sk).