13MZT Skopje Aerodrom8/18
14Krka8/18

31.03.2017 /

Zvezda bolja od Uniksa

Košarkaši Crvene zvezde mts ostvarili su 16. evroligašku pobedu u pretposlednjem kolu najelitnijeg evropskog takmičenja. U ''Kombank areni'' savladan je Uniks rezultatom – 83:65 (10:14, 30:17, 17:18, 26:16).

Uniks iz Kazanja stao je u red ekipa koje su crveno-beli savladali u ovosezonskom izdanju Evrolige. Košarkaši Crvene zvezde mts nastavili su ugodnu tradiciju pobeda nad Uniksom iz Kazanja u Beogradu i odličnom igrom, propaćenu ogromnom energijom, slavili prilično ubedljivo – 83:65.

Zvezda je na taj način došla do istinskog pobeda ostvarivši 16. pobedu u 29 odigranih utakmica u Evroligi. Nažalost, mimo svake logike, to nije dovoljno za ogroman podvig i plasman u Top 8. Odluka će stati u poslednjem kolu protiv Darušafake, a šta god se tamo dogodilo izabranici Dejana Radonjića zaslužuju svako priznanje imajući u vidu kroz kakve napore su prolazili da bi ostvarili ogromnih 16 pobeda.

Prelomni trenuci utakmice dogodili su se u drugoj polovini treće četvrtine i početkom poslednje deonice. U tom periodu utakmice na odličnu odbranu nadovezao se i tečan napad. Posebno razigran bio je Milko Bjelica, ali je timska igra i ovog puta presudila da se na kraju upiše ubedljiv trijumf.

Još jedna evroligaška pobeda upisana je izuzetno sigurnom igrom bila je odlična inekcija samopouzdanja pred ono što sledi. A, sledi ono najvažnije. Borba i zalaganje izabranika Dejana Radonjića najbolji su poziv da podrška ne izostane u utakmici od velikog značaja koja sledi u utorak protiv Budućnosti.

Na početku je viđena velika borba. Dangubić je otvorio utakmicu pogotkom sa poludistance, ali Zvezda nije uspela da nastavi tim tempom i dugo je tragala za napadačkim ritmom. Nakon šest minuta odlična odbrana sačuvala je Zvezdu na pristojnom zaostatku i na semaforu je stajalo 2:7. Lošiju seriju prekinuo je Bjelica sa linije penala, a potom je i Gudurić pogodio trojku. Nazirala se bolja napadačka igra koja je i stigla na početku drugog perioda.

Ulazak Bjelice i Voltersa bio je prava inekcija energije za tim Dejana Radonjića. Volters je poentirao i za dva i tri poena, a Bjelica dobijao bitke sa Parahuskim i kasnije Vilijamsom. Malo po malo, Zvezda je preokrenula rezultat i to nakon trojke Gudurića iz ugla. Dobra odbrana i sve bolji napad doneli su crveno-belima vođstvo 25:22 tačno na polovini drugog perioda.

Odbrana je i dalje bila gotovo besprekorna, a bolja napadačka igra donosila je i veću prednost. Nakon dve uzastopne trojke Simonovića, uključujući i onu uz zvuk sirene koja je oglasila kraj prvog poluvremena Zvezda je stekla najvećih plus devet (40:31).

Crveno-beli su na početku treće deonice malo posustali u napadu. Osim Simonovićeve trojke uz faul, za pet minuta nije postignut nijedan koš pa je Uniks serijom 14:4 koju je predvodio Kit Lengford preokrenuo rezultat prišao na dva poena zaostatka (44:45).

Loš niz prekinuo je Simonović četvrtom trojkom. Razbudio se i Čarls Dženkins. Vezao je šest poena, a odbrana Zvezde je pronašla rešenje za Lengforda. Za produžetak serije bio je zadužen Nejt Volters koji je ubacio četiri vezana poena pa su crveno-beli na odmor pre početka poslednjih deset minuta otišli sa osam poena prednosti (57:49).

Početkom poslednjeg perioda poentirao je i Mitrović za prvu dvocifrenu prednost (59:49), a posle još jedne odlične odbrane Bjelica je bio precizan iz ugla za tri poena (62:49). Usledili su i poeni Gudurića nakon ofanzivnog skoka i činilo se da je žestok otpor gostiju konačno slomljen (64:49).
Zvezda nije stajala. Milko Bjelica je blistao, pogađao je iz reketa, uz faul, za tri poena... Bio je potpuno nerešiva enigma za odbranu gostiju. Sa druge strane, najbolji strelac Evrolige Kit Lengford je potpuno odsečen. Crveno-beli su se raspucali, bili gotovo nepogrešivi u šutu i sigurno priveli meč kraju. Čak su uspeli i da povećaju razliku.

Crvena zvezda mts – Uniks Kazanj 83:65 (10:14, 30:17, 17:18, 26:16)

Crvena zvezda mts: Volters 12 (6as), Tompson, Dangubić 3, Mitrović 3 (5sk), Lazić, Dobrić, Simonović 13, Rakićević, Dženkins 10 (4sk, 5ul), Gudurić 18, Kuzmić 5 (4as), Bjelica 19.

Uniks Kazanj: Antipov 5, Klark 7, Lengford 16, Ponkrašov, Parahuski 8 (6sk), Kolom 11 (6as, 5sk, 5il), Klimenko 2, Banić 6 (5sk), Voronov, Panin 3, Vilijams 4, Anđušić 3.