11Zadar7/15
12Olimpija Petrol6/16

25.04.2017 /

Zvezda bolja u derbiju

Košarkaši Crvene zvezde mts savladali su ’’večitog rivala’’ Partizan u derbiju 2. kola Mozzart Superlige Srbije rezultatom – 85:74 (23:16, 19:22, 23:18, 20:18).
Zvezda je silovito ušla u utakmicu, povela 12:0 i do kraja meča diktirala događanja na terenu. Na kraju, košarkaši Crvene zvezde mts zabeležili su pobedu u 2. kolu Mozzart Superlige Srbije. Crveno-beli su bili bolji od ’’večitog rivala’’ Partizana rezultatom 85:74 i na taj način upisali i treću pobedu u ovosezonskim derbi susretima.

Recept za pobedu je i ovog puta bila izvanredna odbrana u svim važnim trenucima utakmice. Partizan Nis je ušao silno motivisan u utakmicu i uspeo da se vrati posle početnih 12:0 i čak u dva navrata izjednači rezultat. Ipak, u važnim momentima crveno-beli su se i ovog puta oslonili na izvanrednu odbranu koja je donosila lake poene u krucijalnim momentima.

Na početku meča recept je bio prepoznatljivo agresivna odbrana iz koje su se ređali laki poeni, a kada bi se ušlo u pozicione napade u reketu je neprikosnoven bio Kuzmić. Partizan tri minuta nije mogao do koša i nakon poena Mitrovića crveno-beli su vodili 12:0.

Ako bi u tim trenucima mogla da se nađe mana u igri Zvezde to bi bila slobodna bacanja koja su jedina delila crveno-bele do ubedljivijeg vođstva. Međutim, večiti rival se nije predavao i iskoristio je ispunjen bonus crveno-belih. Nešto oštriji kriterijum suđenja doneo je gostima poene sa linije penala, a Dangubića i Mitrovića uveo u problem sa ličnim greškama. Sa druge strane crveno-belima su neke lopte iscurele iz obruča pa je Partizan prišao na četiri poena zaostatka (20:16).

Ipak, šest vezanih poena Bjelice u završnici prve i početkom druge deonice vratile su Zvezdi dvocifrenu prednost (26:16). Na drugoj strani odgovorio je Partizan i to serijom 12:2 pa su nakon dve tehničke greške koje su dosuđene treneru Radonjiću i Branku Laziću izjednačili rezultat (28:28). Seriju je prekinuo kapiten Mitrović trojkom u važnom momentu. Nije prošlo mnogo, a Mitrović je ponovio isto i u potpunosti odbio nalet rivala (36:30). Međutim, istom merom su uzvratili Marinković i Veličković pa je semafor pokazivao dva minuta do isteka drugog perioda i izjednačen rezultat – 36:36.

Energija koju je uložio Mitrović isplatila se i u završnici pa su njegovi i Voltersovi poeni doneli Zvezdi višak od četiri poena pred veliki odmor (42:38).

Agresivnost u odbrani na početku trećeg perioda podsećala je na start utakmice, a u napadu su se smenjivali raspoloženi igrači. U takvom odnosu snaga prednost Zvezde je išla do plus devet – 53:44. Partizan je pokušao da se rezultatski vrati preko Birčevića i Majstorovića, ali je prva trojka Dženkinsa, kao i poeni Lazića sa linije penala, bila dovoljno za novu dvocifrenu prednost Zvezde (59:49).

Gotovo jednaka prednost zadržana je pred ulazak u poslednji period, a rezultat 65:56 na semafor je postavio Čarls Dženkins gotovo uz zvuk sirene.

U poslednjoj deonici se igralo veoma agresivno na obe strane, a želja crveno-belih je bila da se uspori ritam i zadrži stečena prednost. Sve je išlo po planu, a za to je bila odgovorna Zvezdina granitna odbrana. Prednost je išla i do plus 15 i to na polovini poslednjeg perioda nakon poena Dženkinsa (73:58), a Partizan je pokušao još jednom da se vrati u meč. Serija 14:5 spustila je prednost na šest poena (78:72) na nešto manje od dva minuta pre kraja.

U tom trenutku su stigli važni poeni Nejta Voltersa, a granitna odbrana je bila zadužena da se meč mirno privede kraju. Tačku na svako pitanje pobednika stavio je Marko Simonović trojkom na pola minuta pre kraja za plus 13 (85:72).

Crvena zvezda mts – Partizan Nis 85:74 (23:16, 19:22, 23:18, 20:18)

Crvena zvezda mts:  Volters 10 (5sk, 4as), Tompson, Dangubić 9, Mitrović 17 (4sk, 4as), Lazić 2, Dobrić, Simonović 3, Rakićević, Dženkins 15 (9as), Gudurić 3, Kuzmić 14 (4sk), Bjelica 12.

Partizan: Ratkovica 4 (6as), Vrabac 2, Marinković 11, Veličković 13 (8sk), Birčević 16 (5sk), Koprivica, Andrić 3m Hečer, Pot 4, Gordon, Luković 17 (6sk).