13Krka7/14
14Zadar6/15

31.10.2016 /

Zvezda prebrodila gostovanje Mornaru

Košarkaši Crvene zvezde mts upisali su i sedmi uzatopni trijumf u ABA ligi pobedivši Mornar u Baru rezultatom 59:71 (17:10, 15:21, 11:22, 16:18).
Košarkaši Crvene zvezde mts nastavili su da nižu pobede u ABA ligi. Do sedmog uzastopnog trijumfa crveno-beli su došli u Baru savladavši Mornar rezultatom 71:59. Iako je meč došao u veoma nezgodnom trenutku nakon dve izuzetno teške evroligaške utakmice protiv velikana Barselone i Panatinaikosa, Zvezda je prikazala veoma dobru partiju.
Izabranici Dejana Radonjića odigrali su još jednom veoma kvalitetnu odbranu, a presudni period je bio u trećoj deonica kada su crveno-beli serijom 16:2 stekli nedostižno vođstvo i rešili svako pitanje pobedika. Do kraja meča Zvezda je rutinski održavala prednost, a izabranici trenera Radonjića su se pobrinuli da publika, koja je u velikom broju podržavala crveno-bele u Baru, vidi i atraktivne poteze.

Ovom pobedom Zvezda je ostala na čelu tabele ABA lige kao jedina ekipa uz podgoričku Budućnost koja ne zna za poraz, ali sa znatno boljom koš razlikom.

Crveno-beli na početku utakmice nisu mogli da pronađu napadački ritam. Pet minuta utakmice je prošlo dok Ognjen Kuzmić nije autoratitivnim zakucavanjem doneo svojoj ekipi prve poene iz igre i na taj način smanjio prednost domaćina (8:3). Silno motivisani Mornar igrao je veoma dobro, ali treba istaći da šut nije služio Zvezdu. Nekoliko veoma dobro izgrađenih pozicija za šut izabranici Dejana Radonjića nisu materijalizovali poenima pa poeni iz reketa nisu bili dovoljni da se rezultat preokrene.

Kvalitetna odbrana i skok u napadu nizu dozvoljavali Mornaru da napravi osetnije vođstvo, ali bilo je neophodno da Zvezdini šuteri nameste ruku. Polovinom druge deonice motivisani domaćin je stekao deset poena prednosti 25:15.
Ipak, bilo je pitanje vremena kada će kvalitet šutera crveno-belih doći do izražaja. Loš niz prekinuo je novopečeni otac Marko Simonović trojkom sa preko sedam metara potvrdivši još jednom vrhunsku formu. Upravo je Simonović bio okidač serije – dve trojke, blokada, ukradena lopta koja je rezultovala nesportskim faulom i na krilima iskusnog krila Zvezda je serijom 14:5 došla na samo poen zaostatka pre poluvremena (32:31).

Na početku treće deonice Čarls Dženkins je nastavio seriju crveno-belih, pogodio šut sa poludistance i doneo prvo vođstvo svojoj ekipi od uvodnih 1:0 (33:32).  Radunović je na kartko trojkom zaustavio nalet Zvezde, ali je bilo evidentno da crveno-beli igraju sa mnogo više energije. Odbrana je bila na visokom nivou i nosila je crveno-bele do nove serije. Domaćin je za osam minuta igre postigao svega pet poena (sve Radunović), a u redovima Zvezde su se ređale naizmenične minijature Luke Mitrovića i Čarlsa Dženkinsa. Doprinos poenima davali su i Jović i Kuzmić pa je Zvezdina prednost konstantno rasla sve do 49:37 koliko je bilo dva minuta pre kraja trećeg perioda.

Činilo se da je pitanje pobednika već tada bilo rešeno, ali su crveno-beli i dalje pristupali meču potpuno posvećeno i koncentrisano. Prilike je bilo i da se razigra Nejt Volters, a crveno-beli su odbranom čuvali vođstvo. Mornar je u nekoliko navrata uspeo da spusti razliku na jednocifreni broj, ali je tada Zvezda pronalazila adekvatna rešenja i odbijala nalete. Tako je bilo i na nešto više od tri minuta do kraja kada je Čarls Dženkins pogodio trojku za plus 12 (65:53) svoje ekipe i stavio tačku na svako pitanje pobednika.

Do kraja meča crveno-beli su rutinski priveli meč kraju ne dopustivši da Mornar na bilo koji način ugrozi njihovu pobedu. Sledi povratak u Beograd i samo kratak predah jer se u petak nastavlja ''evroligaško ludilo'' kada Crvena zvezda dočekuje Baskoniju.

Mornar – Crvena zvezda mts 59:71 (17:10, 15:21, 11:22, 16:18)
Mornar: Korać 5, Džons 13, Krstić 3, Radunović 11 (7sk), Vujošević 4, Čalić 2, Mijović 2, Pantić, Elis 9 (6sk), Hadžibegović 2, Mugoša, Voler 8.

Crvena zvezda mts: Volters 4, Rebić, Dangubić 4, Mitrović 10 (4sk), Lazić 1, Dobrić, Simonović 14, Dženkins 12 (4sk), Gudurić 4, Jović 7, Kuzmić 11 (6sk), Bjelica 4.

Ekipa se odmah nakon mečea vraća za Beograd i počinje pripreme za duel sa Baskonijom, koja u Beograd stiže u četvrtak uveče čarter letom iz Bilbaa.