13Krka7/14
14Zadar6/15

24.01.2017 /

Zvezda protutnjala kroz Vitoriju

Košarkaši Crvene zvezde mts ostvarili su šestu uzastopnu pobedu u Evroligi, a ukupno desetu u svim takmičenjima. Zvezda je slavila na gostovanju Baskoniji sa ogromnih 69:87 (15:25, 12:25, 22:20, 20:17).
Zvezda je ponovo bila u ulozi autsajdera, ali je ponovo pokazala igru koja je krasi tokom čitave sezone. Ogromna borbenost, fantastična odbrana i strpljiva igra u napadu tokom svih 40 minuta bili su obeležje Zvezde i u ovom meču. Igra crveno-belih u prvih 20 minuta je bila besprekorna, odbrana fantastična, a procenti šuta gotovo neverovatni.

Košarkaši Crvene zvezde mts pobedili su Baskoniju na gostovanju rezultatom 87:69. Tim koji je u dosadašnjem toku Evrolige imao samo jedan poraz na domaćem terenu i prošlogodišnji učesnik Fajnal fora bio je bez ikakve šanse.

Kada je Baskonija na početku poslednjeg perioda napravila seriju 9:0 samopouzdanje izabranika trenera Radonjića pobedama nad evropskim velikanima je došlo na naplatu. Usledila je furiozna serija koja ne samo da je odbila nalet rivala, već je i nadmašila sedam poena razlike koliko je pobedila Baskonija u ''Kombank areni'' 70:63.

U redovima crveno-belih u prvom planu je ponovo bio tim, ali treba istaći i fenomenalan individualan učinak Stefana Jovića i Marka Simonovića. Jović je bio neverovatan sa 18 poena, 12 asistencija i četiri ukradene lopte. To mu je donelo indeks korisnosti 29. Sa druge strane izuzetan košgeterski učinak imao je Simonović koji je postigao 23 poena uz pet skokova.

Zvezda je od početka odigrala izvrsnu odbranu, ali i napad nije zaostajao. Ritam utakmice potpuno je bio u rukama Jovića koji se nadovezao na početnu seriju i veoma brzo na svom kontu imao devet poena. Crveno-beli su na krilima svog plejmejkera imali dvocifreno vođstvo nakon pet i po minuta (17:6).

Ipak, kvalitetni sastav Baskonije je morao da dođe do izražaja i domaćin je uzvratio serijom 9:2. Volters je odgovorio. Postigao je koš sa poludistance, potom je Lazić ukrao loptu i poentirao da bi Volters ponovo pogodio poludistancu i gotovo uz zvuk sirene vratio dvocifreno vođstvo Zvezdi (25:15).

Po planu Dejana Radonjića crveno-beli nisu planirali da stanu. Simonović je pogodio na početku drugog perioda, a Volters se sjajno nadovezao na Jovićev učinak. Nastavio je da pogađa i za dva i za tri poena. Uzvratio je istom merom na Larkinovu trojku iz dotrčavanja, a onda je Dženkins pogodio sa iste udaljenosti. Odbrana je i dalje bila fenomenalna, Baskonija je bila primorana da šutira iz nemogućih pozicija, a Bjeličina bacanja i nova trojka ovog puta u režiji Simonovića doneli su Zvezdi nakon 14 i po minuta ogromnih plus 21 (41:20). Ni to nije bio kraj. Simonović je pogodio poluhorog za svoj 11 poen, a Zvezda je došla do najvećih 23 poena prednosti i zaključila seriju 15:3 (43:20).

Do kraja poluvremena crveno-beli su trojkama držali vođstvo, a ogromu zaslugu je imala i izvanredna odbrana. Nakon 20 minuta igre Zvezda je na svom kontu imali neverovatnih 23 poena prednosti (50:27).

Statistika na poluvremenu nije lagala. Zvezda je na poluvremenu za dva poena imala nestvarnih 75 posto (15 od 20), sa linije penala 5/5 i za tri poena veoma dobrih 5 od 11. Uz to, kontrola skoka je bila na zavidnom nivou, a rival je nateran na čak 12 izgubljenih lopti.

Na početku drugog poluvremena crveno-beli su zadržali stav iz prvog dela. Snažna odbrana i beskompromisna borba, kao i strpljiv i pametan napad i dalje su krasili igru Zvezde koja je uspešno čuvala vođstvo.

Ponovo je blistao Stefan Jović koji je i polovinom trećeg perioda doneo najveće vođstvo crveno-belima. Pogodio je trojku, a odmah potom ukrao loptu i položio u kontri za velikih plus 28 (62:34).

Činilo se da je već nakon 25 minuta igre pitanje pobednika rešeno. Uzimajući u obzir kvalitet rivala koji u svom sastavu ima čak pet bivših NBA igrača to je zvučalo prosto neverovatno. Ipak, crveno-beli u svakom trenutku znaju šta rade i striktno su se držali plana. Borbenost nije manjkala, kao i uvek, a odbrana je odrađivala veći deo posla.

Međutim, početak poslednjeg perioda pokazao je sav kvalitet Baskonije. Larkin je ubrzao ritam do maksimuma i predvodio seriju 9:0 koja je primakla rivala na 12 poena zaostatka (70:58). Zvezdu nije obuzela panika. Simonović je sa linije penala prekinuo seriju, a Kuzmić pogodio uz faul. Samopouzdanje izgrađeno na pobedama nad evropskim prvacima uradilo je i ove večeri posao. Ubrzo je usledila i nova trojka Simonovića koja je stavila tačku na svako pitanje pobednika.

Zvezda se vratila na plus 19 i ostatak posla bio je rutina. Dodatan plus bio je zadržavanje razlike koja je bila veća od pobede Baskonije u ''Kombank areni''. Za košarkaše Crvene zvezde mts sledi novi okršaj sa evropskim prvakom. U četvrtak od 19 časova Zvezda će u dvorani ''Aleksandar Nikolić'' dočekati još jednog višestrukog evropskog prvaka Panatinaikos.

Baskonija – Crvena zvezda mts 69:87 (15:25, 12:25, 22:20, 20:17)

Baskonija: Larkin 16, Barnjani 2, Vojtman 5, Hanga 7, Sedekerskis 3, Buboa 9, Blažič 9, Diop 2, Tili 12, Laprovitola 6, Badindžer 2, Luz.

Crvena zvezda mts: Volters 9, Tompson 4, Mitrović 4, Lazić 5 (5sk), Dobrić, Simonović 23 (5sk), Rakićević, Dženkins 5, Gudurić 2, Jović 18 (12sk, 4ul), Kuzmić 11 (6sk), Bjelica 6.