11Union Olimpija0/0
12Zadar0/0

08.11.2016 /

Zvezda slavila u prvom činu derbija

Košarkaši Crvene zvezde mts došli su do osmog uzastopnog trijumfa u ABA ligi savladavši Partizan Nis u prvom derbiju ove sezone - 83:72 (20:23, 28:16, 22:14, 13:19).
Silno motivisani, borbeni i veoma odlučni da ostvare pobedu košarkaši Crvene zvezde mts savladali su Partizan Nis rezultatom 83:72.  Zvezda je do osmog uzastopnog trijumfa u ABA ligi došla protiv najvećeg rivala pokazavši fantastičnu igru u oba pravca. Agresivna odbrana je i dalje davala pečat Zvezdinoj igri, a ređali su se munjeviti kontranapadi. Na poluvremenu crveno-beli su imali devet poena prednosti, ali su se prelomni momenti na utakmici dogodili u trećem periodu.

Naime, za osam minuta igre u trećoj četvrtini fantastična odbrana crveno-belih je svela Partizan na samo sedam poena. Poseban akcenat je bio na zaustavljanju Vilijama Hečera, a to je odlično išlo za rukom Laziću, Joviću i Dženkinsu. Na drugoj strani odlične role imali su Čarls Dženkins, Luka Mitrović i Nemanja Dangubić pa je Zvezda serijom 19:7 stekla ogromnih 23 poena prednosti (69:46).

Već odlična atmosfera u dvorani ''Aleksandar Nikolić'' poprimila je i obrise slavlja. Partizan je pokušao da se vrati i napravio seriju 15:4, ali je Zvezda ponovo zbila redove i može se reći čak i rutinski privela meč kraju.

Pored izuzetne odbrane i izuzetne partije Dženkinsa koji je ubacio 19 poena, ali i kapitena Mitrovića koji je imao 12 poena i deset skokova, još jedan važan faktor pobede bio je ofanzivni skok. Izabranici Dejana Radonjića su ih zabeležili čak 11 uhvaćenih lopti u napadu i na taj način se takođe ogleda izuzetna borba crveno-belih u ovom meču.

Početak utakmice obeležila je ''rafalna paljba'' na obe strane. Mitrović je pogodio iz reketa u prvom napadu, a onda su za Partizan Hečer i Ratkovica pogodili za tri poena i na drugoj strani Čarls Dženkins. Sjajni Amerikanac je nastavio u istom stilu i šutevima iz ćoška, uz poene Mitrovića i Lazića koji su takođe veoma dobro ušli u utakmicu doneo Zvezdi pet poena prednosti (13:8).  Partizan je odgovorio preko Hečera i u nastavku se ušlo u igru ''koš za koš''.

Tako je bilo do kraja prve deonice kada je ritam utakmice opao, a večiti rival preko četiri vezana slobodna bacanja Marinkovića, u jednom napadu stekao četiri poena prednosti (19:23).
Ipak, Zvezda nije odstupala od agresivne igre makar i po cenu faula. To je došlo na naplatu serijom u drugoj četvrtini. Partizan je poveo 22:26 nakon tehničke greške za Nemanju Dangubića, ali to je samo motivisalo mladog beka Crvene zvezde koji se u tim trenucima pronašao u ulozi plejmejkera. Dve sjajne asistencije na ziceru za Bjelicu, a onda i prodor Nejta Voltersa bili su ključni za seriju koju je zaključio sjajni Bjelica trojkom sa osam metara. Zvezda je na taj način napravila seriju 12:2 i stekla do tada najveće vođstvo (34:28).

Bjelica je nastavio da muči odbranu Partizana i svojim već devetim poenom za isto toliko minuta na parketu. Na drugoj strani je Veličković probao da zaustavi furioznu seriju crveno-belih sa trojkom koja je bila znak Radonjiću da traži tajmaut. Lopta je potom otišla u ruke Čarlsa Dženkinsa koji je dao trojku pa pogodio koš uz faul, a nedugo zatim je Simonović pogodio svoju prvu trojku na meču. Zvezdina furiozna serija 8:2 donela je crveno-belima i najveće vođstvo pred ulazak u poslednji minut prvog poluvremena (48:36). Gotovo uz zvuk sirene najraspoloženiji igrač gostiju Vilijam Hačer je pogodio za tri poena i na neki način podsetio navijače i igrače crveno-belih da nije kraj borbe.

Zvezda je tako i shvatila nastavak igre. I dalje veoma borbeni, silno motivisani i odlučni crveno-beli su nastavili da igraju sjajno. Četvrtinu je otvorio Branko Lazić, svojim već upečatljivim znakom – trojkom iz ugla. Dženkins i Mitrović su nastavili da nižu poene, ovog puta sa linije penala, a nakon koša Kuzmića iz reketa posle odlične asistencije kapitena crveno-belih Zvezda je imala plus 15 (58:43).

U drugom poluvremenu odbrana izabranika Dejana Radonjića nad Hečerom je bila izvrsna, a samim tim je i organizacija igre večitog rivala bila na znatno lošijem nivou nego u prvom poluvremenu. Partizan je za osam minuta igre ubacio sedam poena i prednost crveno-belih je iz minuta u minut samo rasla. Čvrsta odbrana i munjevite kontre donele su Zvezdi u završnici trećeg perioda najveću prednost – 69:46 i to nakon slobodnih bacanja Nemanje Dangubića.
Sjajna atmosfera na tribinama dobila je polako i prinese slavlja iako nije bio kraj meča.
Ipak, motivisani rival nije želeo da se preda bez borbe. Partizan je ubrzao igru koliko je mogao i serijom 20:8 došao do 11 poena zaostatka (77:66).

Dejan Radonjić je tada pozvao na ozbiljnost svoje izabranike. Odbrana je ponovo zaličila na onu fantastičnu iz trećeg perioda, a odgovornost u napadu je preuzeo Branko Lazić pogodivši trojku iz driblinga, a raspoloženi Dženkins u sledećem napadu sjajno probio. Zvezda je ponovo imala više nego sigurnu prednost, a na semaforu je bilo tek nešto više od dva minuta do kraja. Vreme je bilo za slavlje, a sjajni navijači i igrači Crvene zvezde su ga svakako zaslužili.

Izabranici Dejana Radonjića ipak neće moći previše da slave. Već u četvrtak od 17 časova gostuju Uniksu u dalekom Kazanju. Otežavajući faktor pored još jedne fantastične evroligaške ekipe biće svakako dug put.

Crvena zvezda mts – Partizan Nis 83:72 (20:23, 28:16, 22:14, 13:19)
Crvena zvezda mts: Volters 6, Dangubić 6, Mitrović 12 (10sk), Lazić 11, Simanić, Dobrić, Simonović 8, Dženkins 19, Jović (7as), Kuzmić 8 (6sk), Bjelica 9.
Partizan Nis: Robinson 2, Ratkiovica 11, Vrabac 6, Marinković 9, Veličković 11, Majstorović 3, Birčević 10, Koprivica 4, Andrić, Hečer 16, Karahodžić, Luković.