13Zadar7/17
14Krka7/18

15.12.2016 /

Zvezda ubedljiva protiv slavnog Makabija

Košarkaši Crvene zvezde mts odigrali su meč bez greške protiv Makabija iz Tel Aviva. Šestostruki prvak Evrope bio je bez bilo kakve šanse i crveno-beli su na kraju slavili rezultatom 83:58 (19:14, 23:10, 23:18, 18:16).

Čvrsto u odbrani, pametno i tečno u napadu, a u jednoj reči  – perfektno. To je najbolji opis partije košarkaša Crvene zvezde mts u 11. kolu Evrolige. Gost je bio slavni Makabi, ali je ''Ponos Izraela'' morao da položi svoja ubojita oružja pred savršenom Zvezdom čija je igra bila obeležena neverovatnom energijom. Fantastičan ambijent u dvorani ''Aleksandar Nikolić'' na kraju je ukrašen rezultatom na semaforu, stajalo je – Crvena zvezda mts 83, Makabi Foks Tel Aviv 58.

Makabi, sastav pun izuzetno kvalitetnih i što ne reći veoma skupih stranaca, potpuno je zaustavljen. Za 26 minuta igre, gosti su ubacili svega 28 poena. Na drugoj strani crveno-beli su postigli 59 i imali gotovo nestvaran plus na svom kontu. Slavni Makabi, šestostruki prvak Evrope je imao zaostatak od 31 poen. Gotovo je fascinantan podatak jda je Zvezda zaustavila izraelski tim na samo 58 poena, a da je pri tom igrala toliko čistu odbranu. Najbolji pokazatelj toga je statistika koja je na kraju meča rekla da Makabi Tel Aviv nije izveo nijedno slobodno bacanje.

Do kraja utakmice hala je postala pravo mesto proslave, a slavlje je trajalo i dugo posle utakmice. Fantastični navijači Crvene zvezde su tokom cele utakmice bili ogromna podrška crveno-belim košarkašima, a na kraju meča su veliku radost međusobno podelili.

Crveno-beli su ušli u utakmicu sa mnogo energije i to se najviše emitovalo u odbrani. Ogromna borbenost donosila je ukradene lopte, ali je Makabi definitivno jedan od timova koji fizički može da odgovori Zvezdi pa je zahvaljujući brzini svojih igrača osujetio veliki broj kontri. Ulazak Nejta Voltersa promenio je tok utakmice. Zvezdin Amerikanac je za dva i po minuta na parketu postigao šest poena, ukrao loptu koja je naterala goste na nesportski faul i bio vinovnik serije 9:0 koja je izabranicima Dejana Radonjića krajem prvog perioda donela vođstvo 19:12.

Majk Cirbes je na kratko prekinuo seriju koja se nastavila na početku drugog perioda kada je Simonović pogodio polaganje, a Kuzmić potom snažno prikucao (23:14). Makabi je konstantno tražio bržu igru, ali su crveno-beli uspešno zaustavljali kontre. Jedino je Cirbes uspevao da ostvari dobre pozicije u reketu, ali to nije bilo dovoljno za perfektne crveno-bele.

Zvezda je došla i do dvocifrene prednosti nakon 16 minuta igre i to nakon prve trojke na utakmici. Kao po pravilu, ona je bila delo Marka Simonovića koji je svojoj ekipi doneo plus 11 (33:22). Odbrana crveno-belih bila je savršena, a najbolje svedoči podatak da je za celu drugu četvrtinu fantastičan napadački sastav Makabija ubacio svega deset poena. U napadu je Branko Lazić pogodio trojku, a u odbrani završavao u reklamama usled velike borbenosti. Kada je saradnja Jović-Bjelica proradila crveno-beli su dodatno podizali razliku.  Na kraju, Jovićev šut sa poludistance doneo je najveće vođstvo, a ujedno je to bio i rezultat na poluvremenu – 42:24.

Gde su stali u prvom poluvremenu, nastavili su i u drugom. Novu kontru crveno-belih predvodio je Dženkins ukradenom loptom, a egzekutor je i ovog puta bio Simonović novim polaganjem. Sjajni Amerikanac odlično je ušao u drugo poluvreme, pogodio je ubrzo i trojku, a potom i asistirao za zakucavnje Kuzmića koji je zatim i pogodio na asistenciju Jovića. Odlični Kuzmić zatvorio je veoma dobro i Cirbesa koji je u prvom poluvremenu bio najproduktivniji igrač gostiju.

Sve je štimalo u igri Zvezde. Ogromna energija na tribinama i na terenu. Makabi gotovo da nije upućivao šuteve na koš, a kada su to radili to je bilo iz izuzetno teških pozicija. Prednost je rasla i rasla... Za šest minuta nastavka Makabi je ubacio četiri poena i crveno-beli su vodili nestvarnih 59:28.

Individualni kvalitet ''Ponosa Izraela'' morao je da dođe do izražaja u jednom trenutku. Di Džej Sili je vezao dve trojke, a potom je Endru Gaudlok ubacio osam uzastopnih koševa. Međutim, crveno-beli nisu gubili glavu. Smirili su igru koliko je to bilo moguće, Simonović i Gudurić sa linije penala pogađali da bi Bjelica uz zvuk sirene pogodio svoju prvu trojku na meču i izazvao oduševljenje u prepunoj dvorani ''Aleksandar Nikolić'' (65:42).

Makabi je šutirao iz svih situacija, ubrzao igru koliko je mogao i pokušao da ugrozi vođstvo crveno-belih, ali je to u ovoj večeri bilo nemoguće. Zvezda je igrala savršenu utakmicu pa ni slavni Izraelci i veoma iskusni Amerikanci nisu imali nikakvu šansu. Izabranici Dejana Radonjića omogućili su prepunoj dvorani da u slavlju uživa u poslednjoj deonici, a nagrada je stigla na kraju meča jer je pesma trajala dugo nakon poslednjeg zvuka sirene.

Naredni izazov za Zvezdu biće meč sa MZT-om u ABA ligi koji je zakazan za subotu. Crveno-beli će u Skoplju pokušati da produže niz bez poraza u regionalnom takmičenju.

Crvena zvezda mts – Makabi Foks Tel Aviv 83:58 (19:14, 23:10, 23:18, 18:16).

Crvena zvezda mts: Volters 8, Dangubić 4, Mitrović 3, Lazić 10, Dobrić 2, Simonović 14 (5sk), Rakićević, Dženkins 7 (4sk, 4as), Gudurić 2, Jović 10 (9as), Kuzmić 12 (5sk), Bjelica 11 (6sk).
Makabi Foks Tel Aviv: Gaudlok 13, Rad 2, Sili 15, Smit 2, Mekel 2, Pnini 2, Ohajon, Vims 6, Landensberg, Aleksander, Ajverson 6, Cirbes 10 (6sk).