13MZT Skopje Aerodrom8/18
14Krka8/18

17.11.2016 /

Zvezdina revija u ''Kombank areni''

Košarkaši Crvene zvezde mts odigrali su brilijantan meč, savladali favorizovani Emporio Armani 83:70 (14:19, 23:13, 17:14, 29:24) i na taj način došli do četvrte evroligaške pobede.
Fanatična borbenost i odlično šutersko veče ponovo su doneli rezultat. Iako je protivnik bio favorizovani Emporio Armani, košarkaši Crvene zvezde mts slavili su veoma ubedljivo – 83:70.

Plan trenera Dejana Radonjića izvrsno je sproveden u delo. Italijani su usporeni i kao jedna od najboljih napadačka ekipa u Evroligi svedeni na samo 70 poena (od toga 17 u poslednjih pet minuta meča kada je pobednik već bio poznat). U Zvezdinoj igri bez zamerke posebno se ističe i odličan šut za tri poena – 11/27, odnosno 41 odsto. Tu ''rafalnu paljbu'' predvodio je Marko Simonović sa 23 poena, od čega pet trojki i sve kao poručene u najvažnijim trenucima meča.

Prelomni momenti definitivno su počeli u 34. minutu utakmice. Izabranici Dejana Radonjića su imali plus od sedam poena (58:51), a onda prebacili u petu brzinu. Fantastična odbrana i ubojiti napad predvođen triom Volters-Simonović-Bjelica pružila je sjajnoj publici partiju za uživanje. Huk sa tribina bio je sve jači i jači, a Zvezdina serija 10:2 donela je plus od 15 poena i rešila svako pitanje pobednika (68:53). Više od 14.000 navijača imalo je priliku da uživa do kraja meča, a usledilo je veliko slavlje. Crveno-beli su krenuli i u evroligašku seriju pobeda, a da podvig bude veći sve to u pravom NBA ritmu.

Zvezda je odlično otvorila utakmicu. Kuzmić je na početku pokazao da je pronašao pravu formu i nastavio tamo gde je stao u Bambergu. Šest brzih poena Kuzmića, a uz sjajne kontranapade Branka Lazića i Luke Mitrovića posle odličnih odbrana, crveno-beli su stekli plus od šest poena (10:4). Atmosfera je bila raspaljena, ali su iskusni Đentile, Hikmen i Dragić vratili meč u egal (10:10).

Podrška sa tribina je bila snažna, a energija je prenesena na teren. Jović, koji je zadobio nezgodan udarac u lakat i morao da napusti igru već u drugom minutu, vratio se na parket i odmah doneo mnogo energije. Uprkos povredi bacao se po parketu, a primer su sledili i Lazić i Kuzmić. Zvezda je imala energiju, a rival iskustvo i u završnici četvrtine Kalnietis je pogodio trojku za najveće vođstvo Armanija (14:19). Kriterijum suđenja je bio čudan, pomalo je možda uticao i na nervozu crveno-belih, a o tome svedoči podatak da su sudije prvi faul na utakmici dosudile nakon sedam minuta igre. Međutim, izabranici Dejana Radonjića su se prilagodili i toj situaciji.

Uzvratili na početku drugog perioda. Jović je fantastično asistirao Bjelici za zakucavanje, a potom je Simonović sebe nagradio za ukradenu loptu prvom trojkom na utakmici. U sledećem napadu je pogodio još jednu i Zvezda je imala ponovo vođstvo (22:21). Trener gostiju Repeša je često rotirao i kvalitetnim zamenama držao visok ritam. Ipak, Simonović je imao svoju kalkulaciju.

Kada je Armani poveo 25:22, Dženkins je smanjio, a Simonović sa dve uzastopne trojke doveo ''Kombank arenu'' u ekstazu. Usledilo je veoma lepo polaganje Dangubića i Zvezda je serijom 10:0 stekla novo najveće vođstvo (32:25). Simonović je na svom kontu, a za manje od devet minuta u igri, imao 14 poena.

Stečeno vođstvo sačuvano je do poluvremena, a treći period je otvoren trojkama Dženkinsa i Jovića za novo najveće vođstvo, dok je na drugoj strani Zvezda igrala perfektnu odbranu. S toga, vođstvo je prvi put bilo dvocifreno (43:32).

Međutim, prerano je bilo za bilo kakvo slavlje. Armani je ubrzao igru i malo po malo sustizao vođstvo izabranika trenera Radonjića koji su izgubili ritam u napadu. Italijani su prišli na pet poena zaostatka (49:44), a onda su Marko Gudurić i Simonović uzeli stvar u svoje ruke kao i mnogo puta do sada. Gudurić je kao da već deset godina igra Evroligu izvukao faul u maniru najiskusnijih igrača, a Simonović je ponovo pogodio za tri poena. Zvezda je imala ponovo dvocifrenu zalihu (54:44).

Crveno-beli su se trudili da u poslednjoj četvrtini uspore ritam koliko god je to moguće, a Armani je imao potpuno suprotne ambicije. Izabranici Dejana Radonjića su igrali čvrsto u odbrani i strpljiuvo gradili svaki koš, a Italijani su imali želju da ubrzaju maksimalno igru i što pre dođu do poena. Zvezda je uspevala da isprati ritam i igralo se koš za koš što je potpuno išlo u prilog izabranicima trenera Radonjića koji su čuvali prednost.

Polovinom poslednjeg perioda činilo se da se lomi meč. Gudurić je iznudio tri slobodna bacanja, sve ih je pogodio, a onda je brilijantni Simonović fenomenalnom odbranom naterao Kalnietisa na korake. U sledećem napadu Nejt Volters je pogodio za tri i na pravi način osetio kako izgleda dovesti navijače do potpune euforije. Odbrana je i dalje funkcionisala perfektno, a nakon ukradene lopte i sjajnog zakucavanja ''Kombank arena'' je bila u ekstazi. Semafor je pokazivao 70:53 i tačno pet minuta do kraja utakmice.

Pitanje pobednika bilo je rešeno, a Zvezda je zaista rutinski privela meč kraju. Za to su bili zaduženi razigrani Nejt Volters, na posebnu radost navijača ali i Milko Bjelica uz danas neizostavnog Simonovića. Navijači su imali priliku da u slavljeničkoj atmosferi isprate završnicu meča i dobili pravu nagradu za vernost i podršku.

Crvena zvezda mts – Emporio Armani 83:70 (14:19, 23:13, 17:14, 29:24)

Crvena zvezda mts: Volters 14 (4sk), Dangubić 7, Mitrović 2, Lazić 4, Simanić, Dobrić, Simonović 23 (6sk), Dženkins 6, Gudurić 5, Jović 8, Kuzmić 6 (7sk), Bjelica 8 (7sk).
Emporio Armani: Meklin 3, Đentile 14 (5sk), Hikmen 4, Kalnietis 8, Raduljica 10 (6sk), Dragić 9, Mačvan 4, Paskolo, Ćinćarini, Sanders 4, Abas 8, Simon 7.