Majstorica odlučuje o šampionu ABA lige

Košarkaši Crvene zvezde mts nisu uspeli da savladaju Budućnost u četvrtoj finalnoj utakmici plejofa ABA lige. Crveno-beli su poraženi u dvorani ’’Morača’’ rezultatom 84:80 (20:25, 15:13, 22:20, 27:22).

Velika borba viđena je u Podgorici, crveno-beli su bili u igri gotovo svih 40 minuta, ali su nijanse odlučile u korist domaćina. Nekoliko šuteva koji su praktično izašli iz obruča preokrenuli su u korist Budućnosti pa su crveno-beli izgubili rezultatom 84:80 (20:25, 15:13, 22:20, 27:22).

To znači da će o šampionu ABA lige odlučivati majstorica u Beogradu. Ona je zakazana za ponedeljak 22. aprila u dvorani ’’Aleksandar Nikolić’’. Crvena zvezda će biti domaćin i imaće priliku da pred najboljim navijačima ponovo podigne pehar i vrati se u Evroligu.

Početak utakmice pripao je crveno-belima koji su imali vođstvo u ranoj fazi utakmice.
Međutim, gosti su predvođeni iskusnim Edvinom Džeksonom napravili seriju 8:0 i stekli vođstvo 14:10. Zvezda je uzvratila. Fenomenalno je u tim trenucima igrao raspoloženi Mo Faje koji bio najzaslužniji uz Bilija Berona za novu seriju Zvezde. Faje je krunisao partiju sa pet vezanih poena i crveno-beli su imali prednost na kraju prvog kvartala – 20:25.

Na početku drugog perioda izabranici Milana Tomića su izgubili napadački ritam.  Gotovo četiri minuta bez koša crveno-belih je domaćin iskoristio i serijom 7:0 preuzeo vođstvo. A, onda je na scenu stupio fenomenalni Bili Beron.  Kreirao je seriju 13:2 i crveno-beli su imali najveće vođstvo na utakmici 29:38. Zvezda je u završnici imala priliku i da poveća vođstvo, ali mali pad koncentracije i sreća na strani Budućnosti smanjili su razliku Beograđana. Klark je pogodio trojku uz zvuk sirene iz nemoguće situacije pa je na poluvremenu rezultat bio 35:38.

U ranoj fazi trećeg perioda Bili je nastavio da pogađa i sa dve trojke kreirao novu seriju crveno-belih. Zvezda je došla do deset poena prednosti, a onda je Budućnost uzvratila serijom koja je vodila preko tehničkih grešaka i sa linije penala. Od rezultata 41:51, Budućnost je napravila seriju 16:5 i stekla vođstvo posle dugo vremena – 57:56. Seriju je prekinuo Majk Odžo poenima iz reketa pa je Zvezda nakon 30 minuta imala pola koša prednosti – 57:58.

Prema očekivanjima poslednja deonica donela je igru ’’koš za koš’’. Nijedna ekipa nije dolazila do osetnijeg vođstva, igralo se na granici faula i odlučivalo se u poslednjih nekoliko minuta. Sreća nije bila saveznik Crvene zvezde, šutevi su izlazili iz obruča, dok je na drugoj strani Noris Kol gotovo sve pogađao. Budućnost je u poslednja dva minuta napravila seriju 7:0 dok Bili Beron nije pogodio trojku za 79:75 na 40 sekundi pre kraja.

Međutim, vremena je bilo malo i Budućnost je uspela da sačuva prednost.
Budućnost Voli – Crvena zvezda mts 84:80 (20:25, 15:13, 22:20, 27:22)Crvena zvezda mts: Čović 2, Kešelj, Davidovac 8 (4sk), Nenadić, Lazić, Faje 14 (7sk, 4as), Beron 24, Dobrić 14, Simanić, Rivers 3 (5sk), Cirbes 7 (5sk), Odžo 8 (10sk).